Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W pogoni za Nieznanym: w stulecie urodzin księdza profesora Włodzimierza Sedlaka

2012-01-16  
Źródło artykułu: PBW, Autor zdjęć: PBW
 
W pogoni za Nieznanym: w stulecie urodzin księdza profesora Włodzimierza Sedlaka

O wystawie: "Wystawa przedstawiającą sylwetkę oraz działalność naukowo-badawczą wybitnego uczonego, twórcy polskiej szkoły bioelektroniki oraz pojęcia bioplazmy. Ekspozycja, w części wstępnej, obejmuje materiały oraz fotografie obrazujące drogę życiową duchownego, od domu rodzinnego, poprzez okres studiów teologicznych w Sandomierzu, przyrodniczych i pedagogicznych w Lublinie, pracę duszpasterską i dydaktyczną w Siennie, Lublinie i Radomiu, aż po objęcie kierownictwa Katedry Biologii Teoretycznej Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Wśród zaprezentowanych kopii dokumentów są, udostępnione na tę okoliczność przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Skarżysku-Kamiennej: świadectwo chrztu i urodzenia, świadectwo gimnazjalne, legitymacja nauczyciela religii i legitymacja członka ZNP. W kolejnych gablotach wyeksponowano autobiografie, publikacje dotyczące działalności naukowej i duszpasterskiej, a także artykuły prasowe na temat otrzymanych przez profesora nagród za wybitny dorobek naukowy i myślowy, w tym dyplomy uznania przyznane przez Radomskie Towarzystwo Naukowe, kopie aktów nadania honorowego obywatelstwa miast Skarżyska-Kamiennej oraz Radomia. Autonomiczną część wystawy stanowią materiały poświęcone naukowym dokonaniom Włodzimierza Sedlaka. Są to artykuły autorstwa samego uczonego, wywiady z nim oraz publikacje jemu poświęcone, zamieszczone w gazetach i czasopismach zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zaprezentowano także fragmenty większych publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Dotyczą one zagadnień, którymi przez całe życie zajmował się uczony, m.in. biologii, bioelektroniki, bioplazmy, krzemowej teorii ewolucji życia, magnetohydrodynamiki, ekologii. Teksty autorów piszących o Włodzimierzu Sedlaku ukazują ponadczasową wartość i rolę jego odkryć i teorii naukowych. Całość ilustrowana jest fotografiami pochodzącymi z archiwum Joanny Kalisz-Półtorak oraz z Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Św. Krzyżu."

Zapraszamy!

PBW
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

    Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

    Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola