Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach

Data publikacji: 2022-03-23, Data modyfikacji: 2022-03-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach

Mija 15 lat od przyjęcia deklaracji o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która została przyjęta 12 marca 2007 roku na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier, a 16 marca 2007 r. przez aklamację - przez Sejm RP.

W tym roku, wśród atrakcji jakie zrealizowały kieleckie placówki edukacyjne i instytucje kultury znalazły się: quiz o Węgrzech, czerwono-biało-zielone drzewko przyjaźni polsko-węgierskiej w Szkole Podstawowej nr 19 im. Ireny Sendlerowej z życzeniami i pozdrowieniami dla Węgrów oraz wykonanie flagi Węgier w Szkole Podstawowej nr 39.

Dużo serca i pracy włożyły w przygotowanie programu przedszkolaki, dla których ten dzień był okazją do poznawania węgierskiej kultury, zwyczajów, języka czy kuchni poprzez zabawę. W Przedszkolach Samorządowych nr 31, 33 i 35 dzieci przygotowywały flagi, wyklejały splecione dłonie w barwach naszych narodów, tańczyły tańce węgierskie oraz degustowały węgierski gulasz. Miały tez okazję odbyć wirtualny spacer po Budapeszcie i dowiedzieć się nieco o najpiękniejszych miejscach stolicy Węgier.

Muzeum Historii Kielc zaprasza 23 marca na godz. 17.00 na wysłuchanie rozmowy z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema w Budapeszcie (zdalnie), spotkanie z mieszkającą w Kielcach Węgierką p. Szarlottą Bałagą oraz występ muzyczny jej wnuków z utworami z motywami węgierskimi. Wstęp wolny.

Całość obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

, Źródło artykułu: Urząd Miasta Kielce
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

    Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

    Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola