Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Prezydenci RP i Republiki Węgier w Kielcach – ITV Kielce

 
W ubiegłym roku na Węgrzech, w tym w Polsce, obchodzone są uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Kielcom przypadł honor organizacji obchodów. Na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury odbyła się ceremonia przywitania Prezydenta Republiki Węgierskiej Jánosa Ádera z Małżonką przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z Małżonką. Po wysłuchaniu hymnów obu państw Prezydenci przyjęli meldunek i przeszli przed frontem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Jej defilada zakończyła pierwszą część przewidzianą oficjalnym protokołem dyplomatycznym. W trakcie spotkania Prezydentów „w cztery oczy” a także późniejszych rozmów plenarnych z udziałem przedstawicieli obu delegacji podejmowano wiele kluczowych tematów, zarówno dla Węgier i dla naszego kraju. Mówili o tym obaj Prezydenci podczas krótkiej konferencji prasowej. Dominowały tematy gospodarcze, dotyczące m.in. bezpieczeństwa energetycznego i współpracy w tym zakresie, realizacji dużego przedsięwzięcia drogowego jakim jest budowa Via Carpatia, zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także obronności oraz współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi AP. Nie zabrakło też tematów dotyczących współpracy w ramach Grupy Wyszechradzkiej i Państw Trójmorza. Prezydent Duda nawiązał do obchodzonej w ubiegłym roku setnej rocznicy odzyskania Niepodległości i historycznych więzów łączących oba kraje, Prezydent Janos Áder dodał, że Polska jest jednym z czterech największych partnerów gospodarczych Węgier, że kraj z Wielką Niziną ma niskie bezrobocie podobnie jak Polska a wolumen współpracy gospodarczej obu krajów przekroczył kwotę 10 mld euro. Prezydent Áder wspomniał też o osobach, które w okresie II wojny światowej niosły pomoc wielu Polakom i polskim Żydom. Wspomniał o Jánosu Esterházym , Henryku Sławiku i Józsefie Antallu. To tym dwóm ostatnim osobom poświęcona jest wystawa prezentowana w holu Wojewódzkiego Domu Kultury, którą obaj Prezydenci oficjalnie otworzyli. Kolejną częścią pierwszego dnia obchodów była Gala Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, odbywająca się w Kieleckim Teatrze Tańca. Współpraca między Węgrami i Polską ma wiele płaszczyzn. O tej turystycznej mówiono podczas konferencji, której organizatorem było miasto Kielce. Wśród prelegentów reprezentujących instytucje krajowe działające w branży turystycznej czy muzea, znaleźli się też goście z Węgier, w tym Gyula Porga, burmistrz Veszprem. Przedstawiał atrakcje i walory miasta nazywanego „Miastem Królowych” bądź „Węgierskim Gnieznem”.

 


iTV Kielce
 
Data pliku video: 2019-03-22, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

    Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

    Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola