Belka
Czwartek, 20 Czerwca 2024   imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nastolatki z Wrocławia zadebiutowały w książce “Detektywi w akcji”!

Data publikacji: 2023-03-13, Data modyfikacji: 2023-03-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Nastolatki z Wrocławia zadebiutowały w książce “Detektywi w akcji”!

Trzy nastolatki z Wrocławia, Anna Klonecka - ubiegłoroczna absolwentka Szkoły Podstawowej nr 39 im. Orląt Lwowskich, Emilia Ociepka - absolwentka Szkoły Podstawowej nr 61 im. Janusza Korczaka oraz Basia Kukotko - uczennica klasy 6 w Szkole Podstawowej nr 34 zostały jednymi z najmłodszych pisarek w historii! Opublikowana przez wydawnictwo Nowa Era książka z ich opowiadaniami detektywistycznymi “Detektywi w akcji” właśnie ma swoją premierę! Można kupić na stronie Książka literacka dla dzieci Popisz się tal - Sklep Nowa Era, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Uczennice z Dolnego Śląska są laureatkami 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla 33 laureatów jest prawdziwy literacki debiut! To jedyna taka inicjatywa w kraju!

W tym roku jury konkursowe zaprosiło uczniów szkół podstawowych, w tym  także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Jak się okazało, młodym tropicielom tajemnic bardzo spodobał się ten pomysł! Dzieci przysłały aż 1507 opowiadań, w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 teksty, które właśnie zostały opublikowane w książce pokonkursowej “Detektywi w akcji”. Można w niej znaleźć również opowiadania “Nic nie jest oczywiste” Anny Kloneckiej, “Dzikie wysypisko” Emilii Ociepki oraz “Uzależniające ziarenka” Basi Kukotko.

Książkę „Detektywi w akcji” polecamy nie tylko tropicielom tajemnic. Tom zawiera 33 emocjonujące, zabawne i wzruszające opowiadania dzieci, które z jednej strony mają wielką wyobraźnię, a z drugiej są uważnymi obserwatorami otaczającego je świata - komentuje Małgorzata Jankowska koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu. - Serdecznie gratulujemy tegorocznym uczestnikom i laureatom “Popisz się talentem” i zachęcamy wszystkich do wspólnego - rodzinnego lub klasowego czytania “Detektywów w akcji”. Gwarantujemy świetną rozrywkę przy lekturze, ale mamy też nadzieję, że ta książka zainspiruje również inne dzieci do twórczego pisania. Dlatego jak co roku, zamieściliśmy w niej specjalną sekcję aktywnościową, z różnymi literackimi świczeniami i zabawami, które pomogą chętnym w stworzeniu własnego opowiadania - dodaje Małgorzata Jankowska.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era

We wszystkich 6 edycjach konkursu wzięło udział już 18.500 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos” oraz “Startujemy w przyszłość”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: Popisz się talentem 2022 | NOWA ERA


Poniżej przedstawiamy fragmenty tekstów utalentowanych uczennic:

Gdy wróciłam do domu od razu sięgnęłam po książkę, którą niedawno skończyłam czytać. Był to „Powrót Sherlocka Holmesa” autorstwa sir Arthura Conan Doyla. Otworzyłam ją na zagadce „Tańczących ludzików”. Była w niej opisana sprawa tajemniczego szyfru składającego się z ludzików - patyczaków. Tak jak myślałam! Szybko wróciłam do murka zabierając ze sobą kredę. Pierwszy symbol – osoba z chorągiewką i szeroko rozłożonymi nogami – m, kolejna – u. I tak doszłam do napisu „musi mnie ktoś wreszcie zrozumieć”. 

“Nic nie jest oczywiste”, Anna Klonecka, 


Tego dnia tym bardziej cieszyłam się na wyjście do lasu, bo to pierwszy tak ciepły i słoneczny weekend po ponurej zimie. Żwawo ruszyliśmy z moim czworonogiem przed siebie. Nie minął kwadrans, a naszym oczom ukazał się straszny widok. Tuż przy ścieżce, ktoś wysypał całą górę śmieci.
- Jakim prawem! Jak tak można! Przecież las to nasze wspólne dobro! – pomyślałam zdenerwowana.  Poprzysięgłam sobie, że dorwę drania, który to zrobił. 

 “Dzikie wysypisko” Emilia Ociepka


Od dawna zastanawiało mnie PO CO JEST KAWA i JAKIE MA DZIAŁANIA. Niestety jest mały problem. Dzieci pić kawy nie mogą. Postanowiłam jednak rozwiązać moją zagadkę i zaczęłam prowadzić śledztwo. Przeczytajcie sami jak mi poszło!
DZIEŃ 1. Zaczęłam swoje śledztwo od obserwacji. Rano wyślizgnęłam się z łóżka i cichuteńko jak prawdziwy detektyw poszłam do kuchni, gdzie tata szykował się do pracy. Spakował kanapki, przyszykował teczkę a po chwili zrobił sobie kawę. Zauważyłam, że po jej wypiciu tato jest jakiś taki przytomniejszy i bardziej radosny. Po powrocie z ponownie zrobił sobie kawę, a kiedy go zapytałam co pił w pracy odpowiedział, że również kawę. Tak samo było z mamą. Hmm...Ciekawe.

 

“Uzależniające ziarenka” Basia Kukotko.

, Źródło artykułu: Nowa Era
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

  Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

  Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola