Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zwycięzcy 62. Pucharu Gordona Bennetta odwiedzą Targi Lotnictwa Lekkiego!

Data publikacji: 2018-10-12, Data modyfikacji: 2018-10-14
A A AWydrukDrukuj  
 
W roku stulecia niepodległości Polski załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, startująca z numerem POL-2 we wspaniałym stylu zdobyła to największe balonowe trofeum na świecie. Pokonali w powietrzu dystans ponad 1145 km. Obaj piloci będą gośćmi Targów Lotnictwa Lekkiego w Targach Kielce. Są wielokrotnymi reprezentantami Polski: Mateusz Rękas (Mościcki Klub Balonowy) – aktualny srebrny medalista Mistrzostw Polski balonów na ogrzane powietrze. Z kolei Jacek Bogdański (Aeroklub Kujawski), wieloletni członek kadry balonowej, w środowisku znany z podróży balonowych po całym świecie. Przeleciał balonem na ogrzane powietrze Alpy, latał m.in w Tunezji, Tajlandii i Iranie. Puchar Gordona Benetta organizuje Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski. Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu. Celem wyścigu do dziś jest odlecenie jak najdalej od miejsca startu. Od początku ufundowany przez organizatora puchar dla zwycięzcy był przechodni. Polacy po raz pierwszy byli zdobywcami trofeum w 1933 roku. Dokonała tego załoga Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński. Do 1935 Polacy wygrali zawody trzykrotnie. Dzięki temu, w roku 1935 puchar przeszedł na własność Aeroklubu Polskiego. Od tego czasu odbywały się co roku w kraju, którego załoga zwyciężyła w ostatnich zawodach. Po przerwie spowodowanej I wojną światową, zawody były prowadzone corocznie do wybuchu II wojny światowej. Ostatnie zawody w okresie międzywojennym rozegrano w Liege w Belgii w 1938 roku. Tam znowu najlepszy wynik uzyskali Polacy: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Ich lot trwał 37 godz. 47 min. Lądowali w Bułgarii w miejscowości Troyan (128 km od Sofii). Ich rezultat to 1692 km. Ten wynik został zarejestrowany jako rekord Polski w kategorii zasięgu. Zwycięstwo polskich pilotów spowodowało, że w roku 1939 organizatorem wyścigu miała być Polska, a zawody miały się odbyć 3 września we Lwowie. Wybuch wojny jednak uniemożliwił ich przeprowadzenie. Po wojnie zawody zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu. Zwycięzcami  pucharu po raz kolejny zostali Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak. KK

Pełna treść wiadomości na: targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,zwyciezcy-62-pucharu-gordona-bennetta-odwiedza-targi-lotnictwa-lekkiego,26503.chtm
targikielce.pl, Źródło artykułu: targikielce.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

    Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

    Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola