Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kresy w Muzeum Historii Kielc

2012-01-11  
Źródło artykułu: t.kozlowski, Autor zdjęć: t.kozlowski
 
Kresy w Muzeum Historii Kielc

15 stycznia 2012, g. 12.00, Muzeum Historii Kielc, Kielce, ul. Św. Leonarda 4 "Borysławska ziemia obiecana" prezentacja multimedialna połączona z promocją albumu "Świat Kresów" Zapraszamy na spotkanie pachnące naftą, straszliwą nędzą i wielkim bogactwem.

W programie opowieści o rozwoju przemysłu naftowego i naftowym boomie w zagłębiu borysławskim w Galicji Wschodniej nazywanym na przełomie XIX i XX wieku galicyjskim piekłem i galicyjską Pensylwanią, o borysławskich koczynierach, rębaczach, łebakach, nafciarzach i milionerach, o emigracji do Palestyny, o jednym z największych i najdziwniejszych miast II Rzeczpospolitej.

Multimedialna prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku.

Podczas spotkania można będzie nabyć album Świat Kresów Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej wydany przez Dom Spotkań z Historią zawierający reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów z Kresów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali) w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy a także archiwalne numery kwartalnika "Karta" z wkładkami zdjęciowymi Zagłębie Borysławskie i Na dalekiej Ukrainie (poświęcona polskiemu dziedzictwu na dalekim Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie).

t.kozlowski
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

    Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

    Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola