Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gospodarka o obiegu zamkniętym – rozwiązania dla gminy w perspektywie 2025

Data publikacji: 2019-02-21, Data modyfikacji: 2019-02-23
A A AWydrukDrukuj  
 
W 2015 r Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie działań umożliwiających państwom członkowskim transformację w kierunku GOZ, a w styczniu 2018 r. zestaw wskaźników monitorujących wdrażanie GOZ. W wielu krajach, w tym w Polsce, opracowywane są „mapy drogowe” umożliwiające transformację gospodarki w kierunku GOZ. Obejmują one propozycje i narzędzia, w tym modelowe rozwiązania biznesowe, służące przejściu od gospodarki linearnej do gospodarki o obiegu zamkniętym z uwzględnieniem wszystkich etapów cyklu życia, tj. od wydobycia i pozyskania surowców, tworzenia produktów, fazy ich użytkowania, w tym możliwości ponownego użycia (reuse), do zagospodarowania i wykorzystania odpadów. Wyzwaniem, przed którym teraz stoimy to opracowanie systemu wskaźników pomiarowych, umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu gospodarki o obiegu zamkniętym na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie mezoekonomicznym (regionów) i makroeko­nomicznym (gospodarki narodowej) - podkreśla Organizator Prezes Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy, dr hab. Joanna Kulczycka, prof. nadzw. AGH, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Podczas Konferencji, która odbędzie się podczas targów EKOTECH, tematy zaprezentuje wielu czołowych ekspertów z branży. Wśród grona prelegentów znajduje się m.in. profesor Jerzy Hausner, który omówi ekonomię wartości i przybliży gospodarkę okrężną, natomiast przedstawiciel Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przedstawi Mapę drogową transformacji Polski w kierunku Gospodarki o obiegu zamkniętym. Partnerem Strategicznym Konferencji jest VIVE Recykling. Firma jest przykładem wdrożenia modelu obiegu zamkniętego w procesie produkcyjnym. Vive Recykling Zajmuje się recyclingiem tekstyliów. Spółka Posiada zautomatyzowane linie do sortowania odzieży, na których codziennie przerabianych jest kilkaset ton surowca. - Liczymy, że podczas konferencji, jak i w debacie zostanie podjęty dialog, a wymiana doświadczeń wśród interesa­riuszy, i płynące z tego konkluzje będą przyczyn­kiem rozwoju polskiej gospodarki cyrkularnej – dodaje prof. Joanna Kulczycka. Na konferencję zapraszamy już w najbliższą sodę,  27 lutego 2019 r. o godz. 10.00, Wydarzenie towarzyszyć będzie XX Targom Ochrony Środowiska i Gospodarki  EKOTECH. Udział w Konferencji jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy! Program oraz rejestracja TUTAJ

Pełna treść wiadomości na: targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,gospodarka-o-obiegu-zamknietym-rozwiazania-dla-gminy-w-perspektywie-2025,27609.chtm
targikielce.pl, Źródło artykułu: targikielce.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kielecki - powiat w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w skład którego wchodzą gminy; Bieliny, Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Piekoszów, Raków, Sitkówka – Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk. Powiat zamuje powierzchnię 2246,07 km kw.

    Do atrakcji przyrodniczych regionu zaliczają się: Jaskinia „Raj”, Jaskinia Zbójecka, jedyny w Polsce głaz pokryty rytami neolitycznymi, ponad to liczne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i zbiorniki wodne (Chańcza na rzece Czarnej, zbiorniki w Cedzynie, w Borkowie czy Komorowie). Turystów przyciągają także liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe oraz zabytki architektoniczne (Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Karscha, Dworek Laszczyków, Rynek, którego zabudowa pochodzi głównie z XVII i XIX wieku, Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, młyn wodny z 1884 roku w Belnie, drewniana chałupa w Kakoninie z połowy XIX wieku, oraz liczne kościoły).

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Wiele gmin ma charakter rolniczy, ale a w ostatnich latach zaczął rozwijać się także handel.

    Przez powiat przebiegają: dwie drogi ekspresowe – S7 i S74 oraz trzy drogi krajowe nr: 7, 73 i 74. Na terenie Kielc funkcjonuje także cywilne lotnisko sportowe Kielce – Masłów.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola